O NAS « Smok Wolumin Czytalski

O NAS

Dział Udostępniania Zbiorów dla Dzieci mieści się na I piętrze biblioteki.

 

W dziale czekając na rodziców można miło, bezpiecznie i pożytecznie spędzić wolny czas, samemu lub w gronie rówieśników, odrabiając lekcje, grając w różne, atrakcyjne gry, czytając, oglądając lub słuchając wybranych ze zbiorów atrakcyjnych pozycji.

 

W strukturze organizacyjnej Działu Udostępniania dla Dzieci wyróżnia się: Wypożyczalnie z kącikiem zabaw dla najmłodszych (na których czekają klocki, pluszaki i książeczki-zabawki) oraz Czytelnię dla Dzieci.


domek
regały

 

Wypożyczalnia dla Dzieci jest ogólnodostępna, obsługuje czytelników bez ograniczeń wiekowych, którym wypożycza na zewnątrz: literaturę piękną oraz bogaty księgozbiór popularnonaukowy, zwłaszcza pięknie wydane i ilustrowane serie wydawnicze z różnych dziedzin wiedzy, przewodniki i poradniki.

 

Literatura piękna dla dzieci i młodzieży podzielona jest według czterech grup wiekowych:

 

Poziom I

­– poleca dla najmłodszych książki z grubymi (kartonowymi) kartami i kolorowymi ilustracjami, dla przedszkolaków bajki, krótkie wierszyki i ciekawe historyjki w obrazkach,  a dla dzieci od 6 do 8 lat, historie o walorach edukacyjnych, śmieszne serie, łatwe opowiadania –  posiadające duży druk (ułatwiający czytanie), zachęcający do nauki czytania.

 

Poziom II

– to książki dla dzieci w wieku od 9 do 10 lat,  znajdują się tu historie o zwierzętach oraz bajki, baśnie, legendy, krótkie i bogato ilustrowane opowiadania o szkolnych perypetiach, przezabawne historie, opowieści z dreszczykiem.

 

Poziom III

– obejmuje książki dla młodzieży w wieku od 11 do 14 lat, są tu różnego rodzaju powieści: obyczajowe, przygodowe, historyczne i przyrodnicze, oraz pełne humoru, fantastyczne, mądre, zabawne serie dla dziewcząt i chłopców.

 

Poziom IV

– to literatura skierowana do starszej młodzieży, obejmująca poezję i dramat, światowe bestsellery, emocjonujące, przygodowe cykle powieściowe, serie poruszające problemy starszych nastolatek, książki fantastycznonaukowe i literaturę fantasy.

 

PONADTO POLECAMY

 • lektury, opracowania literackie

 • książki dwujęzyczne, literaturę obcą w oryginale

 • książki do nauki języków obcych

OFERUJEMY

 • ­audiobooki

 • książki z płytą

 • piosenki/kołysanki na płytach CD dla najmłodszych

 • gry komputerowe

 • adaptacje filmowe lektur szkolnych

 • filmy na płytach DVD przygodowe i przyrodnicze


REKOMENDUJEMY

Komiksy przygodowe, historyczne, edukacyjne dla wszystkich.

Rodzicom, opiekunom, wychowawcom i nauczycielom polecamy – fachową literaturę, poradniki z zakresu psychologii, pedagogiki, książki popularno-naukowe z zakresu zajęć plastycznych i teatralnych, gier i zabaw dla dzieci.

Proponujemy zestawy tematyczne książek o charakterze terapeutycznym, pomagające zrozumieć trudne zagadnienia a także dotyczących dysleksji, nauki szybkiego czytania i ortografii.

 

Czytelnia dla Dzieci

 

Obok Wypożyczalni znajduje się Czytelnia dla Dzieci, w której na miejscu można skorzystać z księgozbioru podręcznego. Posiadamy duży wybór encyklopedii, leksykonów, słowników, albumów ułatwiających poznawanie nowych dziedzin wiedzy oraz utrwalanie i rozwijanie różnorodnych zainteresowań. Na miejscu można również zagrać w gry planszowe lub skorzystać z konsoli do gier X-boxa (regulamin i zapisy szczegóły link).

 

xbox

Czytelnia dysponuje czterema stanowiskami komputerowymi, można skorzystać z Internetu  i spotkać się ze znajomymi na Facebook’u czy Skype’ie. Oprócz stanowisk komputerowych, proponujemy kącik prasowy i kącik z komiksami.

komp. w czytelni

Prasa:

– czasopisma dla dzieci i młodzieży : „Bravo Sport”, „Kubuś Puchatek”, „Kumpel”, „Kaczor Donald”, „Mały Gość Niedzielny”, „Victor Gimnazjalista”, „Victor Junior”

­– czasopisma dla rodziców

 

 

Dodatkowo w Czytelni dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi).

 

 

KALENDARIUM

 

 • STYCZEŃ / LUTY

Ferie w bibliotece przeznaczone są dla dzieci i młodzieży z terenu miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego spędzającej ferie zimowe w mieście. Szczegółowy harmonogram podany zostanie na blogu: http://dzieci.ksiaznica.bielsko.pl/

 

 • KWIECIEŃ

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. (2 kwietnia)

Spotkanie z dziećmi i podkreślanie roli książki w życiu każdego dziecka.

 

 • MAJ

Tydzień Bibliotek (8–15 maja)
Program promocji mający na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w społeczeństwie.

 

 • CZERWIEC

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom „Cała Polska Czyta Dzieciom”, adresowany do dzieci w wieku 0-15 lat, do odbiorców zarówno indywidualnych jak
i grupowych. Spotkania według oddzielnego harmonogramu.

 

 • LIPIEC

 • Wakacje w bibliotece – zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach 11.00 – 12.30 w gmachu głównym Książnicy Beskidzkiej przy ul. Słowackiego 17a.

 

 • PAŹDZIERNIK

  Urodziny Kubusia Puchatka. (13–18 października)

Podchody, prezentacja książeczek, których bohaterem jest Kubuś Puchatek, zabawy urodzinowe z Kubusiem, praca plastyczna.

 • LISTOPAD

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. (25 listopada)

Prezentacja książek, których głównym bohaterem jest miś oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.

 

 • GRUDZIEŃ

Spotkanie Mikołajkowe dla najmłodszych dzieci.

 

 • PAŹDZIERNIK / GRUDZIEŃ

Plebiscyt na Książkę Roku

Działanie adresowane do wszystkich czytelników Książnicy Beskidzkiej do 15 roku życia. Plebiscyt ma na celu wyłonienie tytułu książki, która cieszy się największą popularnością. Głosować można on line, za pośrednictwem blogu lub osobiście.

 

Dział Udostępniania Zbiorów dla Dzieci zaprasza do skorzystania z oferty edukacyjno-kulturalnej:

 

 ZAJĘCIA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH – kliknij po szczegóły

 

ZAJĘCIA  DLA ODBIORCÓW INDYWIDUALNYCH – kliknij po szczegóły