23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  • by

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia.

Na zdjęciu otwarta książka pokryta trawą, na której stoi latarnia a na niej siedzi ptak. Po książce spaceruje dziewczynka z parasolem i pies. W tle leci balon, przelatują ptaki. Po lewej stronie stoi kubek a po prawej stronie leży pióro.

Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO
w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.

Na zdjęciu ręce piszące na maszynie do pisania. Po lewej stronie filiżanka herbaty z łyżeczką w środku oraz karta papieru w kratkę na której leżą nożyczki. Po prawej stronie leży złoty ananas.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii –
w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.