II OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE JEŻYCJADY – PODSUMOWANIE

  • by

 

Za nami już II Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz, które trwało w od 12 marca do 30 kwietnia 2018 roku. Działo się u nas naprawdę wiele!

 

We wszystkich filiach, przez dwa miesiące, można było zobaczyć wystawy książek Jeżycjady.  Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród starszego pokolenia, które z radością przypomniało sobie perypetie bohaterów oraz młodzieży – ci z kolei dopiero poznawali tę niezwykłą i pełną ciepła sagę Musierowicz.

 

 

W Dziale Udostępniania Zbiorów dla Dzieci w Książnicy Beskidzkiej można było podziwiać drzewo genealogiczne rodziny Borejków. Drogę do Działu wyznaczały, naklejone na schodach, wszystkie tytuły składające się na serie, a czytelników czekały przygotowane ulotki ze śmiesznymi fragmentami.

 

23 marca i 27 kwietnia odbył się Dyskusyjny Klub Książki im. Wolumina Czytalskiego, który na prośbę klubowiczów w całości poświęcony został Jeżycjadzie. Przeczytane zostały najzabawniejsze i najciekawsze fragmenty z : Szóstej klepki, Kłamczuchy, Żaby, Czarnej polewki, Sprężyny, McDusi, Wnuczki do orzechów, Feblika i jakże długo oczekiwanej – Ciotki Zgryzotki.

 

 

Złote Łany przeprowadziły cykliczne zajęcia z Kłamczuchą. W spotkaniach uczestniczyły dzieci z pobliskich szkół podstawowych. Młodzi czytelnicy rozwiązywali krzyżówki, brali udział w burzach mózgów, oraz stworzyli alternatywną historię Anieli Kowalik, za pomocą teatrzyku Kamishibai.

 

W filii Integracyjnej przy ulicy Rychlińskiego odbyły się zajęcia, których bohaterami była rodzina Borejków. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie SP nr 9. Zorganizowano też warsztaty, podczas których czytelnicy przygotowali  wyklejankę do galerii portretów bohaterek Jeżycjady.

 

Panie bibliotekarki z Wojska Polskiego, z okazji 8 marca, przygotowały dla czytelniczek tulipany, z ukrytymi w łodydze fragmentami Jeżycjady, dotyczącymi płci pięknej.  W dwa dni później panowie mogli wylosować ukryty w papierowej krawatce tekst, o męskich bohaterach cyklu.
Czytały również zabawne fragmenty wychowankom  Świetlicy Środowiskowej „Nad Stawami”. 

 

 Filia Lipnik zorganizowała zajęcia, na których uczniowie z klas V i VI SP nr 13 dzielili się wrażeniami, które towarzyszyły im podczas czytania  Jeżycjady. Dzieci przygotowały fragmenty z książek, które im się najbardziej podobały. Najczęściej cytowane były fragmenty z Kłamczuchy.

 

 

 

Jeżycjada jest jak czekolada – ponadczasowa i nie da się jej nie lubić.
Serdecznie zapraszamy do wypożyczania i czytania – idealna na każdą porę roku, w lecie sprawdzi się świetnie !

 

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA NASZEJ GALERII ! 🙂