Kwiecień z Małgorzatą Musierowicz

 

 

 

 

 

 

W tym roku kwiecień jest specjalnym czasem w  bibliotece. Oprócz obchodów rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, bierzemy udział

w II OGÓLNOPOLSKIM CZYTANIU „JEŻYCJADY” MAŁGORZATY MUSIEROWICZ.

Dlatego dziś chcielibyśmy przedstawić Wam tę nietuzinkową i jedną z najpopularniejszych polskich pisarek.

Panie i Panowie,
przed Wami…

 

 

Małgorzata Musierowicz

 

 

 

 

Z wykształcenia artysta grafik, z zamiłowania pisarka i ilustratorka – autorka książek dla dzieci i młodzieży.

 Zadebiutowała powieścią „Małomówny i rodzina” w 1975 roku, który rozpoczął cykl powieści „Jeżycjada”. Seria swą nazwę zawdzięcza poznańskiej dzielnicy Jeżyce, zamieszkiwanej przez głównych bohaterów oraz … przez samą pisarkę.

 Do tej pory w serii ukazały się 23 książki. Jest to cykl  pełen ciepła i dobrego humoru, który zachwyca kolejne pokolenia czytelników.

 

Równolegle z „Jeżycjadą” w latach 70-tych i 80-tych powstawały dwie serie książeczek dla najmłodszych czytelników – „Bambolandia” i „Poczytaj mi mamo”. Z felietonów redagowanych  w „Tygodniku Powszechnym”, w późniejszym czasie powstały trzy tomy „Frywolitek”. Od początku lat 90-tych ukazały się cztery książki o tematyce kulinarnej, utrzymane w żartobliwym, lekkim tonie .

 

Za swe książki Małgorzata Musierowicz otrzymała wiele nagród, m.in. Złote Koziołki za „Kłamczuchę”, z kolei  „Noelka” znalazła honorowe miejsce na polskiej liście IBBY.

 

 W 1982 roku na Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena wpisano „Kwiat kalafiora”.

W 2008 roku została odznaczona Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.

Na wniosek dzieci w 1994 roku została Kawalerem Orderu Uśmiechu.

 

 

 

Popularność „Jeżycjady” nie maleje. Dowodem na to jest już II edycja Ogólnopolskiego Czytania  „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz, zainicjowanego przez Wydawnictwo Akapit Press. Jednocześnie  akcja zbiegła się z pojawieniem na rynku długo oczekiwanej „Ciotki Zgryzotki” – najnowszej części cyklu, w której poznamy przygody kolejnego pokolenia rodziny Borejków i ich przyjaciół.

 

 

Skomentuj

*