KSIĄŻKA NA STYCZEŃ 2018 ZIMOWE OPOWIEŚCI

 

 

 

Tegoroczny styczeń jest niezwykłym miesiącem, szczególnie dla uczniów naszego województwa, którzy już zacierają ręce na myśl o nadchodzących feriach.  Nadchodzą więc długie, mroźne wieczory, które
( po całym dniu zimowych atrakcji) może umilić fantastyczna lektura 🙂 . 

W tym roku przedstawiamy pozycje związane z zimowym czasem, w których poznacie fantastyczne przygody bohaterów, a może nawet znajdziecie inspiracje na przyjemne spędzanie czasu. 

 

 

I
Dla najmłodszych polecamy:

 • Walt Disney ; Zima.
  Książka z serii Cztery pory roku z Kubusiem Puchatkiem.  Przyjaciele ze Stumilowego Lasu fantastycznie bawią się w ten zimowy czas. Lepią bałwana, jeżdżą na sankach i proponują wiele interesujących pomysłów, jak bawić się w zimę.

 • Astrid Lindgren ; Patrz, Madika, pada śnieg!

  Przygody dwóch sióstr, Madiki i Lisbet z Czerwcowego Wzgórza są wszystkim dobrze znane. Tym razem będziemy razem z nimi przeżywać zimowe zamieszanie, w szczególności kiedy Lisbet wpakuje się w kłopoty. Piękne ilustracje, świetna opowieść z morałem.

 • Maja Strzebońska ; Czarownica i zimowe szaleństwa.

  Historia dobrej czarownicy, która  spędza ze swoimi małymi kotkami ich pierwszą zimę. Szaleją razem na śniegu, jeżdżą na łyżwach – w końcu ta pierwsza zima musi byś wyjątkowa.

II
Starszych na pewno  zainteresują:

 • Tove Jansson ; Zima Muminków.

  Kto z nas nie zna Mumików? Od wiek wieków zima była czasem, kiedy Muminek wraz z całą rodzinę zapadali w głęboki sen, aż do wiosny. Tym razem jednak, nie wiedzieć czemu, Muminek się obudził i wraz z przyjaciółmi przeżywa swoją pierwszą w życiu zimę.

 • Agnieszka Mielech ; Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Śnieżny Patrol.

  Zbliżają się ferie świąteczne i zgodnie z mottem klubu: NUDY NIE BĘDZIE 🙂

 • Tomasz Szwed ; Zima w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce.
  Trzeci tom opowieści o mieszkańcach Lasu, do którego tym razem zawitała zima. Jak będzie wyglądała u zwierzątek?

III -IV

Również dla młodzieży mamy kilka interesujących propozycji:

 

III

 • C.S. Lewis ; Opowieści z Narnii.

  Tę historię naprawdę warto znać! Mała Łucja dokonuje niezwykłego odkrycia – w Starej Szafie znajduje się magiczna kraina, zwana Narnią w której panuje wieczna zima. Dziewczyna wraz z rodzeństwem spróbują dowiedzieć się dlaczego.

 • Kai Meyer ; Lodowy Ogień.
  Każdy zna baśń o Królowej Śniegu. Tutaj mamy do czynienia z próbą przeniesienia jej do współczesności. Brzmi ciekawie!

 • Małgorzata Musierowicz ; Noelka.

  Nadeszła zima, zbliżają się święta, a u Borejków panuje klasyczne zamieszanie. Ida wychodzi za mąż, w kuchni praca wre a do tego poznajemy nowych znajomych naszej ulubionej rodziny z Poznania.

 

 

IV

 • John Green i inni ; W śnieżną noc.

  Zbiór trzech, powiązane ze sobą romantycznych opowiadań, napisanych przez troje znanych amerykańskich pisarzy. Ciekawa i przyjemna lektura na zimowe wieczory – akcja o opowieści dzieje się w Wigilię.

 • Terry Prachett ; Zimistrz. Opowieści ze Świata Dysku.

  Tiffany ma kłopot niebywały. Duch zimy się w niej zakochał. Daje róże i góry lodowe, wyznaje uczucie lawinami i obsypuje płatkami śniegu. Jakby tego było mało klan Nac Mac Feeglów dokłada swoje „trzy grosze”. Tiffany musi rozwiązać ten problem, bo inaczej nigdy nie przyjdzie zima.

 • Maggie Stiefvater ; Drżenie.
  Coś dla fanów Zmierzchu i wszystkich opowieści o wilkołakach. Kiedy nadchodzi zima, ludzie zamieniają się w wilki…

 

 

Te, oraz wiele innych pozycji znajdziecie na półkach naszej biblioteki. Zapraszamy ! 🙂

Skomentuj

*